strona główna | dodaj do ulubionych | startuj z nami
            Rejestruj
Rejestruj
Zaloguj
Zaloguj
 
e-Piaseczno.pl - lokalny serwis informacyjny.

Turystyka
· Chojnowski Park Krajobrazowy
· Rezerwaty przyrody
· Szlaki piesze
· Szlaki rowerowe
· Góra Kalwaria
· Konstancin-Jeziorna
· Piaseczno
· Czersk
· Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa
· Zimne Doły
· Zabytki

informacje skopiowane ze stron Starostwa Powiatowego za zgodą Wydziału Promocji i Rozwoju
Chojnowski Park Krajobrazowy


Dawniej, gdy gospodarka prowadzona przez człowieka nie miała znaczącego wpływu na przyrodę, większość obszaru Mazowsza porastały lasy. Dzisiaj na południe od Warszawy niemal nie występują naturalne zespoły leśne. W ich miejsce pojawiły się pola uprawne, wsie i miasta. Resztki zbliżonych do naturalnych zbiorowisk leśnych chronione są w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Park powstał w 1993 r. a jego symbolem jest borsuk, który znalazł na tym terenie dobrą ostoję. Ochroną objęto tereny leśne i łąkowe wraz z doliną Jeziorki. W jego granicach znalazło się 6,8 tys. ha, z czego 75 proc. powierzchni zajmują lasy, a 15 proc. - łąki. Kolejne 4,7 tys. ha podlega ochronie stanowiąc otulinę. Park ciągnie się od Konstancina-Jeziorny i Obór oraz Wilczynka na wschodzie aż za Prażmów na południowym-zachodzie. Zachodnią granicę stanowi Jeziorka.
Chojnowski Park Krajobrazowy leży w granicach pięciu gmin: Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, Prażmów, Tarczyn i Góra Kalwaria.

Ośrodek Edukacyjny i Biuro Zarządu Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego mają swoją siedzibę w Otwocku, przy ul. Sułkowskiego 11.
Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godz.8-16,
tel. 0-22 779 26 94, http://www.parkiotwock.pl , sekretariat@parkiotowck.pl .
Nieopodal znajduje się Baza "Torfy". Regulamin Bazy i Ośrodka Edukacyjnego umieszczony jest na stronie internetowej Parków.
na skróty


© 2005-2018  e-Piaseczno    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    
Google: 2058    MSN: 879    Yahoo: 2046    Netsprint: 36    Onet: 1    Szukacz: 2